Ok, I understand
Cookie Notice: This site uses cookies. For more information, please see our privacy policy.

Droxford Village Community

Summer Show Awards

Award Winner

 

THE SWEET PEA TROPHY

Awarded to the winner of the Sweet Pea Championship

MIKE HILL

SINGLE SPECIMEN FLOWER & 

VEGETABLE

MIKE HILL

THE PRICE TROPHY

Awarded to the winner of the Members Mystery Seed Class

KAREN JORDAN

THE JOHN PARRY MEMORIAL TROPHY

Awarded for the best Planted Container

JANE PEPYS

THE MEON VALLEY NURSERY TROPHY

Awarded to the winner of the Meon Valley Nursery Class

Booby Prize

KATE WILLIAMS

MALCOLM HYDER

THE VOKES SILVER CHALLENGE CUP

Awarded for the most points in the Vegetable Classes in Section 1

JAMES NEWMAN

THE WESTBROOK TROPHY

Awarded for the best vegetable exhibit in Vegetable Classes

BOB SOLEN

THE LEIGHTON CUP

Best Tomato in the Vegetable Classes

BOB SOLEN

THE OPEN SILVER CUP

Awarded for the most points in the Fruit Classes in Section 1

DAVID GREEN

THE MEON VALLEY FRUIT BOWL

Best Fruit exhibit

JANE PEPYS

THE ROSE TROPHY

Awarded for the most points in the Rose Classes

 47-52

ROLAND RHOODE

THE TRANSENSTER SILVER CUP

Awarded to the best Sweet Pea vase in show

MIKE HILL

THE HATCH TROPHY

Awarded for the best bloom in Class 79

JILL AUSTIN

THE MEON VALLEY FLOWER CUP

Best Flower Exhibit in the Flower Classes (except Class 79)

RUTH DAVIES

THE CHILD SILVER CHALLENGE CUP

Awarded for the most points in the Flower Classes in Section 1

DAVID GREEN

THE BANKSIAN MEDAL

Awarded for the most points in the Horticultural Classes.  Winners in 2017 & 2018 are ineligible

DAVID GREEN

THE MEON VALLEY CHALLENGE VASE

Awarded for the best Horticultural exhibit in the show. Vegetable, Floral and Fruit Classes only

BOB SOLEN

THE LESTER MEMORIAL TROPHY

Awarded for the most points in the Cookery Section

CORINNE SOLEN

THE GROVE TROPHY

Awarded for the best cake – Class 96

LINDSEY OCKENDEN

THE DAVID GUTTERIDGE TROPHY

Awarded to the winner of the Men’s Cookery Class

BOB SOLEN

THE DANCER MEMORIAL TROPHY

Awarded for the best exhibit in the Cookery Classes

(Except Classes 96 & 97)

CORINNE SOLEN

THE SPURGIN CUP

Awarded for the most points in the Floral Art Section

JANE PEPYS

REDHILL NURSERY £20 VOUCHER

Best floral exhibit

JANE PEPYS

MEON VALLEY GARDEN CLUB HANDCRAFT TROPHY

Awarded to the best Handcraft exhibit

SUSAN ROGERS (Shirrell Heath)

THE BRICE TROPHY

Awarded for the best Photographic exhibit

JOSIE DYSON

THE DAVID GREEN SPECIAL AWARD

Awarded to the member with the highest number  of points in all Classes

JILL AUSTIN, JANE PEPYS, DAVID GREEN

THE MEON VALLEY JUNIOR CHILDREN’S CUP

Awarded for the best exhibit in the Junior Section (2-6 years)

ZACHARIAH RHOODE

THE MEON VALLEY SENIOR CHILDREN’S CUP

Awarded for the best exhibit in the Senior Section (7-11 years)

KATIE WITHERS